Our staff are hard-working and caring professionals with a high level of expertise. They support our aim to provide an educational experience of the highest quality and are dedicated to getting the very best out of every pupil.
Loading...
Richard Bool
HeadmasterJacky Shackel
Head of PrepAlison Folkard
Deputy Head, Head of Sixth FormCraig Fast
Deputy Head (Academic)Emma Parsons
Deputy Head (Pastoral)Steve Casey
Assistant Head, Director of Sport & Co-CurricularStuart Hofmann
Assistant Head (Academic) and Mathematics TeacherChristina Hubbard
Director of Studies (Prep), Head of Senior School ScholarsMrs Lewis
Head of ArtMiss Foolheea
Head of PhotographyTiffany Vickery
Nursery ManagerJen Bowler
Head of Early Years, AcademicKaren Ovington
Nursery Room Leader, Deputy Nursery ManagerHollie Rainbow
Nursery Room TeacherEmily Haybittle
Early Years Deputy Lead PractitionerJosie Whitman
Early Years Deputy Lead PractitionerSophie Gardiner
Nursery Room LeaderNatalie Shenton
Early Years PractitionerJackie Saunders
Early Years PractitionerGinny Boswell
Early Years PractitionerAnneliese Quartarone
Early Years PractitionerAndrew Davis
Early Years PractitionerAngela Brassett
Head of Finance & ResourcesCaroline Bool
Head of External RelationsAshley Taylor
Head of Estates and FacilitiesCathryn Marsden
HR ManagerRob Kempson
Head of Prep SportLorraine Hiscock
PE Teacher (Prep)Candice Daugherty
Reception Teacher, Healthy Schools LeadRebecca Wilkes
Teaching AssistantKirsty Lester
Year 1 Teacher, KS1 Leader & History LeadGemma Coomber
Higher Level Teaching AssistantAlison de Villiers
Year 2 Teacher, Science Lead & Joint Eco LeadDaisy Nicholson
Year 2 Teacher, Holiday Club LeaderLouise Leppard
Year 2 Teacher, Joint Charity Coordinator, ELSA SupportLinda Hinkins
Year 2 & 3 Teaching AssistantDaniella Brice
Year 2 Teaching AssistantKatie Edwards
Year 3 TeacherJenny Rees
Year 3 Teacher, RE & Geography LeadDeborah Moore
Year 3 Teacher, Assessments & Joint PSHE LeadKate Eakins
Year 3 Teaching Assistant, Breakfast Club Manager & Joint Charity Co-ordinatorSharon Mackay
Year 3 Teaching AssistantTracey Barrie
Year 4 Teacher, LKS2 LeadLaura Johnstone
Year 4 TeacherClare Samouel
Year 4 TeacherZoe Moullin
Year 4 Teaching AssistantKaren George
Teaching Assistant, Sports Coach & Midday SupervisorJo Armstrong
Admissions RegistrarClare Whitlock
Marketing ManagerPip Tuppen
School CounsellorPeter Samuels
Chair of Trustees & GovernorsSteve Bell
GovernorNic Calvey
GovernorAmira Cooper
Governor - Nominated SafeguardingPhil Dodridge
GovernorSamantha Douglas
Governor - Nominated Equality, Diversity and InclusionMartin McCann
GovernorJanet Mills
GovernorDavid Sansom
GovernorEmma Salih
School CounsellorHolly White
Assistant SENDCoTara Unwin
PA to the HeadmasterRosie Cavedaschi
Office Support Assistant/Food Technology AdministratorNicola Cottrell
Music AdministratorLisa Arnold
HR OfficerKate Payton
HR OfficerShelley Fallows
Librarian and Learning ManagerBeth Boot
Admissions OfficerSarah Gooch
Deputy RegistrarJenny Kinsella
Admissions AssistantAudrey Lewis
Examinations OfficerKerry Greenbrook
Personal AssistantLiz Chatfield
Prep School Administrator, Lunchtime Team LeaderHeloise Dennehy
Prep Office AdministratorVicki Herriott
Prep School Office ManagerKate Rider
PA to the Head of Prep SchoolPaul Kershaw
H&S/Compliance ManagerEvans Ogbechie
ISAMS Co-OrdinatorVicky Jepson
Senior School Medical OfficerRachel Russell
Senior School Office ManagerSiobhan D'Arcy
Fee Billing AssistantJodie O’Connor
Finance AssistantAnna Parfitt
Finance Officer & Finance Projects LeadSue Trimm
Payroll & Accounts OfficerGary Spring
Laboratory TechnicianBrian Waldie
Laboratory TechnicianMaxine Cornish
Facilities AssistantHead Student Team
Sally Griffiths
Art & Photography Teacher, Deputy Head of Sixth FormBen Allen-Monk
Head of Computer Science, Director of IT InfrastructureDaniel Danso
Computer Science TeacherJosh McEwan
Director of DramaSophie Pepler
Drama TeacherJoss Bolton
Head of Economics & BusinessAmy Greetham
Head of GeographyJade Brooke
Geography TeacherPhilip Stanton
Geography Teacher, Head of YearVicky Baker
Head of PsychologySuzanne Lewis
Sports and Co-curricular Activities SecretaryJoe Bullen
Head of Strength & ConditioningToby Hill
Head of FootballSam Knight
Head of HockeyGregory Thew
Head of Cricket & GolfAndrew Briggs
Sports CoachMatt Hammond
PE Coach (Prep and Senior)Sophie Jones
Art TechnicianMike Maranzano
Head of MathematicsLisa Billin
Mathematics TeacherCharlotte Bradford
Mathematics Teacher, Head of YearRachel Brookes
Mathematics TeacherAngela Brown
Mathematics TeacherMatthew Drayson
Mathematics TeacherVickie Walker
Mathematics TeacherJasmine Woolven
Mathematics TeacherAndrew Turner
Year 5 TeacherLydia Cooper
Year 5 Teacher, English CoordinatorGemma Collingwood
Year 5 Teaching AssistantKalya Cook
Year 5 & 6 Teaching AssistantPhilippa Pearce
Year 6 Teacher, ELSA & Mental Health LeadKimmy Berry
Year 6 teacher, Art & DT Coordinator, Head of Digital learningSophie Brack
Director of MusicAnita Fan
Assistant Director of Music, Deputy Head of Year 7Stefan Hagan
Business & Economics Teacher , Director of Digital LearningFelicity Logan
Business & Economics Teacher, Vocational Learning LeadAshleigh Halling-Brown
Head of English, Model United Nations DirectorSophie Atherton
English TeacherElaine Bowling
English Teacher, Deputy Head of Sixth FormSarah Hammond
English TeacherAndrew Loveday
English TeacherKaren Ridley
English/PSHE Teacher, Form Time Co-ordinatorSam Wolstenholme
English TeacherHilary Nuth
Marketing OfficerGeorgia Banham
Marketing and Communications ExecutiveLouis Jose
Media Creative AssistantMartin Aiken
Estates TeamScott Barnes
Estates TeamHelen Roe
Year 6 Teacher, UKS2 Lead, Computing Lead & Joint PSHE LeadCaroline Wynn
Year 6 Teaching AssistantFrankie Marking
Year 5/6 TeacherSophie Milne
Prep MFL TeacherNaomi Aves
Head of Prep MusicPaula Dickinson
SENDCOKen Bryant
Estates TeamPaul Hall
Estates TeamRachel Adkin
PA to Head of Sixth FormCorinne Amos
Learning Support AssistantRebecca Bramley
Sixth Form Study SupervisorMaggie Mortleman
Careers AdvisorSharon Walton
Sixth Form Welfare Officer, Deputy Designated Safe Guarding LeadDebbie Rice
Prep Learning Support TutorFiona Donald
Learning Support TutorSimon Morris
Music TeacherLynne Baker
Higher Level Teaching AssistantSelina Connelly
Lunchtime SupervisorCatherine Radford
Reception TeacherJoanne Banks
F&N TechnicianPenny James
Food & Nutrition TeacherSuzanne Allen-Monk
Head of History, UCAS Co-ordinatorAngelo Constantinou
History TeacherAlicia Groves
History TeacherJanine Halket
Head of MediaGraham Panton
Media Studies Teacher, Media Vocational LeadLaura Canova
Librarian, TeaRex ManagerChristelle Fournes
Head of MFL, Head of FrenchYan Gonachon
French Teacher, Head of YearDianne Atchison
Head of GermanAna Carballo-Varela
Head of SpanishEmilie Gregory
MFL TeacherIona Jenkins
MFL TeacherJoseph McKillop
MFL TeacherAlison van der Merwe
MFL TeacherAimee
Head StudentArthur
Head StudentClaudia
Deputy Head StudentLiam
Deputy Head StudentAmy Tait
Governor - Nominated EYFSRebecca Ericsson
PA to the Deputy HeadsPrep Head Student Team
Lisa Barnes
Early Years PractitionerAlahna Doone
Early years PractitionerLauren Middleton
Early Years PractitionerGeorgia Cottrell-Pinch
Early Years PractitionerTina Hawkes
After School Club, Nursery LeadClare Wilson
Early Years AdministratorElla McNeil
Midday SupervisorLinda Djelid
Midday SupervisorKate Ratsma
Early Years AdministratorAlexander Gaunt
Head of Philosophy & Religion, Equality, Diversity & Inclusion LeadRoger Hart
Philosophy & Religion Teacher, Head of Year 7Georgina Slater
Philosophy & Religion TeacherJonathan Grant
Head of SciencePeter Clingen
Science TeacherLisa Cooper
Biology Teacher, Head of YearChristopher May-Miller
Physics TeacherMichelle Evans
Chemistry TeacherIbrahim Kimuli
Chemistry TeacherJoe Hawley
Head of PhysicsDaniela Pricopie
Physics TeacherDudo Rae
Chemistry TeacherJennifer Snook
Science TeacherSue Sevier
SENDCoHannah Redfern
Pastoral Support OfficerMaddie Thompson
Assistant Director of SportPhilip Douse
Deputy Head of Sixth Form, Head of Academic PEAnna Billing
PE TeacherJoe Hofmann
IT TechnicianAliya Harvey
Simon Charles
Governor